AS 9100:2016 Sertifikasyon Danışmanlığı tamamlandı

AS 9100:2016 Sertifikasyon Danışmanlığı tamamlandı

Havacılık, Uzay ve Savunma Sanayine yapısal ürünler, alt sistemler gibi ürünleri üretebilmek ve tasarlamak için gerekli olan sertifika olan AS 9100:2016 için Ticaret Bakanlığı ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi(UR-GE) kümelenme üyesi 10 firma danışmanlık sürecini İç Tetkik Eğitimi ile tamamladılar.

AS 9100:2016 Kalite Yönetim Sisteminin kurulumu için Danışman 7 ay süresince müşterek çalışmalar, saha çalışmaları, firmaların tesislerinde çalışmalar, iç tetkik eğitimi ve Baş Tetkikçi tarafından İç Tetkik yapılmıştır. Danışmanlıktan yararlanan bazı firmaların sektörde aldıkları güncel siparişinin olmaması sebebiyle TUSAŞ-TAI'den alınan örnek yapısal parça siparişi ile tetkik hazırlıklarını tamamlamış oldular. Denetleme bütçesinin ekonomik olması amacıyla tüm firmalara OASIS( )'de kayıtlı olan ve Türkiye'de faaliyetlerini yürüten firmalardan toplu teklifler alınmıştır. Kümelenme olarak alınan teklifler ile yaklaşık %18 tasarruf sağlanmıştır.

Denetleme öncesinde iyi uygulama örneklerini görmek için Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Komutanlığına teknik ziyaret düzenlenmiş ve AS 9100:2016, NADCAP (National Aerospace and Defense Contractors Accreditation Program) süreçleri gözlemlenmiştir.