Askeri Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Kümelenme Üyeleri Toplantısı

Askeri Tersaneler Genel Müdürlüğü ile Kümelenme Üyeleri Toplantısı

T.C. Milli Savunma Bakanlığı Tersaneler Genel Müdürlüğü’nden (Ankara) kümelenmemizden gelen istek üzerine 13 Kasım 2019 BUTEKOM’da, Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi (BASDEC) Üyelerimiz,  Tersaneler Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı, Deniz Albay Levent Kırca, Millileştirme ve Yerlileştirme Koordinatörü İsmail Kala’nın katılımlarıyla bir toplantı düzenlendi.

 

Toplantıda, kümelenme üyelerimiz faaliyetlerini ve ürünlerini misafirlerimize detaylı şekilde tanıttılar. BASDEC Kümelenmemizin savunma ve havacılık sektörlerine katkı koyabilme noktasında geldiği seviyede takdir edildi.

 

Ordumuzun özellikle ABD ve AB’den ithal etmek zorunda kaldıkları parça ve malzemelerde önlerine bir çok engel çıkartıldıldığını, geciktirildiğini ve birkaç kat yüksek fiyat verildiğini belirttiler. Bu nedenle, firmalarımızın çekinmeden yerlileştirme/millileştirme programına dahil olmalarını, SİA (Stratejik İşbirliği Anlaşması) beklenmeden fonksiyon testlerinin olumlu olması halinde ürün/sistem alımına başlayacaklarını belirttiler. Firmalarımızın, ordumuzun ithalat çıkmazından mümkün mertebe bir an önce kurtulması için katkıda bulunmalarının önemi üzerinde durdular.