Yeni UR-GE Projesinde İlk Eğitim Gerçekleştirildi

Yeni UR-GE Projesinde İlk Eğitim Gerçekleştirildi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından, Ticaret Bakanlığı destekleriyle yürütülen Uzay Havacılık ve Savunma Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi (UR-GE) kapsamında ilk eğitim faaliyeti gerçekleştirildi.

Uzay Havacılık ve Savunma sektöründeki ilk UR-GE projesini tamamlayan BTSO, 54 firmanın katılımıyla başlattığı Ticaret Bakanlığı destekli olarak ikinci UR-GE projesinde de çalışmalara başladı. Proje kapsamında ilk eğitim faaliyeti olan “Kümelerde İşbirliği Ağ Oluşturma ve Güven Eğitimi’’ BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Proje üyesi firmalarının tamamına yakının katıldığı eğitim, Vedat Kunt tarafından verildi.

Kümelerin özellikle KOBİ’lerin gelişimlerinde ve dünyaya açılmalarında önemli bir payı olduğunu belirten Vedat Kunt, dünya genelindeki havacılık ve savunma kümelenmeleri hakkında firmalara bilgiler verdi. Küme başarısında en önemli kriterin küme üyeleri arasında güvene dayalı ilişkilerin ve ortamın kurulması olduğunu kaydeden Kunt, küme girişiminin sürdürülebilir başarısında ise ağ yapılanması ve yönetiminin önemli olduğunu vurguladı.

Kümelerde yer alan firmaların bulundukları bölge içerisinde aynı tedarikçilerden ürün ve hizmet alabileceklerini, aynı pazar ve müşterileri paylaşabileceklerini ifade eden Kunt, küme üyeleri için fırsat ve tehditlerin de benzer olduğunu vurguladı. Bu benzerliğe rağmen kümelerde yer alan firmaların, bilgi yetersizliği, zayıf iş birliği ortamı, farklı vizyonları ve güven eksikliği nedenleriyle iş birlikleri geliştirmekte zorlanabileceklerini ifade eden Kunt, kümelerin sağlıklı biçimde büyüyebilmeleri için alınması gereken önlem ve aksiyonlarla ilgili bilgiler paylaştı.