BTSO BASDEC Brezilya’da

BTSO BASDEC Brezilya’da

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri, Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projesi kapsamında havacılık sektöründe büyük başarılara sahip Brezilya’da incelemelerde bulundu.

Bursa sanayisinin farklı sektörlerde de söz sahibi olması için projeler üreten BTSO, üyelerinin ufkunu açan ve çalışmalarına vizyon katan organizasyonlara devam ediyor. Firmaların ileri teknoloji yatırımına yönelmesi için desteklerini sürdüren BTSO, uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde Bursa’nın payını arttırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Oda bünyesinde faaliyet gösteren Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri, Bursa’nın mevcut potansiyelini havacılık sektöründe de ortaya çıkartmak için tek çatı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak küme üyeleri, BTSO liderliğinde Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği Ur-Ge Projesi kapsamında havacılık endüstrisinde son yıllarda ciddi bir atılımda bulunan Brezilya’da bir dizi incelemede bulundu. Brezilya programına; BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Gürses ve İlker Duran, UHS Kümelenmesi Lideri Mustafa Hatipoğlu ve küme üyeleri katıldı.

DÜNYADA TİCARİ JETLERİN EN BÜYÜK ÜRETİCİSİNİ ZİYARET ETTİLER

UHS üyeleri, program kapsamında sektörde faaliyet gösteren ana üreticiler, yan sanayi üreticileri, teknoloji ve yazılım firmaları ile görüştü. Bursa heyeti, Sao Paulo kentinde yer alan CECOMPI firması Danışmanı Argus Ranieri’yi ziyaret ederek, teknopark projeleri hakkında bilgi aldı. Programda ayrıca UHS Kümesi Lideri Mustafa Hatipoğlu, BTSO çatısı altında faaliyetlerini yürüten kümelenme çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdi. Heyet ardından Sao Paulo Ticaret Ateşesi Caner Sannav’ı ve başkonsolosluğu ziyaret etti. Heyet, program kapsamında Brezliyalı uçak üreticisi Embraer firmasında da bir dizi incelemede bulundu. Firmanın son montaj hattı ve kontrol bölümlerini gezen Bursalı firmalar, dünyada ticari jetlerin en büyük üreticisi olan Embraer firması hakkında yetkililerden detaylı bilgiler aldı.

BREZİLYA’DA PROJELERİNİ ANLATTILAR

BTSO heyeti, Brezilya pazarında sürdürülebilir bir yer edinmek ve ihracatta sürekliliği sağlamak için Aerospace Meetings Brazil 2015 ikili iş görüşmeleri programına katıldı. 20 ülkeden 250’den fazla firmanın, 8 farklı ülkeden 12 kümelenme oluşumunun katıldığı fuar, Bursalı sektör temsilcilerine büyük fayda sağladı. Savunma ve havacılık etkinlikleri konusunda uluslararası tecrübeye sahip Advanced Business Solutions (ABE) tarafından düzenlenen programda, UHS Kümelenmesi’nin de standı yer aldı. 

DÜNYACA ÜNLÜ FİRMALARLA GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Uzay Havacılık ve Savunma Kümesi firmaları, fuar kapsamında dünyaca ünlü firmalarla da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Fuar alanında Dr. Mustafa Hatipoğlu tarafından ‘BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi ve Bursa’nın Potansiyeli’ konulu seminer verildi. Firmalar, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Embraer S.A, uçak ve tren üretiminde dünyanın önde gelen üreticisi konumundaki Bombardier, ProMexico ve Austria Engine GMBH gibi sektörde söz sahibi firmalarla görüşerek, iş bağlantı kurma imkanı yakaladı.

“FİRMALARIMIZIN SÖZ SAHİBİ OLMASINI İSTİYORUZ”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Gürses, Oda olarak uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde Bursa’nın potansiyelini herkese göstermek istediklerini ifade etti. Ekonomi Bakanlığı’nın her bir Ur-Ge projesine 4.5 milyon dolara kadar destek verdiğini ifade eden Gürses, “Bursalı firmalarımız, ülkemizde önemli başarı hikayelerine imza attı. Stratejik sektörlerde de Bursamızın farkını ortaya çıkartmak istiyoruz. Bu noktada Brezilya ziyareti firmalarımızın ufkunu ve vizyonunu açtı. Havacılık sektörünün ana ve yan üretim tesislerini inceleme fırsatı yakaladık. Hedefimiz, firmalarımızın bu sektörlerde söz sahibi olmasını sağlamaktır” diye konuştu.

“BURSA’DA BÜYÜK BİR GÜÇ VAR”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, UHS Kümelenmesi’nin uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde Bursa’yı önemli bir aktör hale getirmek için projeler gerçekleştirdiğini ifade etti. Uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde güçlü olan ülkelerin dünya ekonomilerine de yön verdiğini kaydeden Duran, Brezilya programının Bursalı firmalara büyük fayda sağladığını anlattı. İlker Duran, “BTSO ve Ekonomi Bakanlığımızın destekleriyle yapılan Brezilya programımız yaklaşık 1 hafta sürdü. Bu ziyarette önemli iş görüşmeleri gerçekleştirdik. Firmalarımız, sektörlerde marka olan oyuncularla birebir görüşme imkanı yakaladı. Bursa sanayisinin büyük bir gücü var. BTSO olarak bu gücü  stratejik sektörlerde ortaya çıkartmak için her türlü desteği vereceğiz” dedi.