Bursa Sanayisi ‘Milli Füze’ye Destek Olacak

Bursa Sanayisi ‘Milli Füze’ye Destek Olacak

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran:

“Bursa Savunma Sanayisinde Ağırlığını Artıracak”

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi ev sahipliğinde Roketsan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Elektro Optik Sistemler Bakım Merkezi Müdürlüğü Tedarikçi Günleri Etkinliği gerçekleştirildi.

 

BTSO çatısı altında faaliyet gösteren Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi, Tedarikçi Günleri etkinlikleriyle savunma sanayisindeki dev firmaları, küme üyeleri ile buluşturmayı sürdürüyor. Daha önce ASELSAN ve OTOKAR’ın satın alma yetkililerini küme üyeleriyle bir araya getirerek önemli işbirliklerinin yolunu açan UHS Kümelenmesi, son olarak Roketsan yetkililerini Bursalı firmalarla buluşturdu. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi BUTEKOM’da gerçekleştirilen etkinliğe BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Roketsan Tedarik Direktörü Ali Şarlak, Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu, Roketsan satın alma yetkilileri ve çok sayıda Bursalı firma temsilcisi katıldı.

 

“BURSA SANAYİSİNİN YETENEKLERİNDEN FAYDALANIN”

Etkinliğin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak Bursalı firmaları savunma ve havacılık sektörlerinde söz sahibi konuma getirmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Bursa olarak savunma ve havacılık alanında Türkiye’nin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağlayacak tüm projelerin aktif oyuncusu olma iddiası taşıdıklarının altını çizen İlker Duran, “Daha yerli ve daha milli bir savunma sanayii ancak Bursalı firmalarımızın katkılarıyla mümkün olacaktır. Bizler, ülkemizin önde gelen firmalarının, sanayimizin yeteneklerinden daha fazla faydalanmalarını bekliyoruz. Sanayide ilklerin kenti olan Bursa, ülkemizin yeni ekonomik atılımlarında da en önemli itici gücü olacaktır” dedi. Tedarikçi Günleri etkinliğinin firmalar için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Duran, uzun yıllar sürecek ticari birlikteliklerin bu tarz organizasyonlarla oluştuğunu sözlerine ekledi.

 

“AMACIMIZ YERLİ VE MİLLİ ÜRÜN ÜRETMEK”

Roketsan Tedarik Direktörü Ali Şarlak, Roketsan’ın 2016 cirosu itibariyle dünyadaki en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu arasında yer aldığını söyledi. Roketsan olarak temel amaçlarının yerli ve milli ürün üretmek olduğunu belirten Ali Şarlak, 2016 yılında imzaladıkları 13 bine yakın sözleşmenin yüzde 90’ını yerli firmalar ile imzaladıklarına dikkat çekti. Yurt içinde 1720 firma ile çalıştıkları bilgisini veren Ali Şarlak, “Bu firmaların 820’si KOBİ statüsündeki firmalar. Roketsan olarak KOBİ’lerimizin gelişimini destekliyoruz. Yerli sanayide üretimi gerçekleştirilen hiçbir ürünü üretmiyor ve tedarikçilerimizden sağlıyoruz” ifadelerini kullandı. Bursa’da ise şimdiye dek 108 firma ile çalıştıklarını söyleyen Ali Şarlak, Tedarikçi Günleri etkinliğiyle yeni firmaları tanımak ve sistemlerine dahil etmek istediklerini vurguladı.

 

Ali Şarlak ayrıca yerli üretimi olmadığı için yurt dışından alım yapmak zorunda kaldıkları bazı ürünler olduğunu belirterek, savunma sanayii sektörüne dahil olmak isteyen firmalara bu ürünlerin yerlileştirilmesi konusunda yatırım yapmalarını tavsiye etti.

 

“BURSA’NIN POTANSİYELİNİ TANITIYORUZ”

Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu ise Tedarikçi Günleri etkinliklerini her ay düzenli biçimde gerçekleştirmeye devam ettiklerini söyledi. Bursa’nın güçlü sanayi altyapısının, savunma sanayisinin merkezi olan Ankara tarafından çok iyi bilinmediğine dikkat çeken Hatipoğlu, “Bu etkinliklerdeki amacımız Bursa’yı daha iyi tanıtmak. Firmalarımıza potansiyellerini gösterme fırsatı sunduğumuz bu etkinliklerle Bursa’mız savunma ve havacılık alanında çok daha iyi yerlere gelecektir” dedi. Hatipoğlu ayrıca BTSO tarafından hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler içeren bir de sunum gerçekleştirdi.

 

Açılış konuşmaları sonrasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin ardından etkinliğin ilk günü sona ererken; etkinliğin ikinci gününde Roketsan yetkilileri görüşme gerçekleştirdikleri bazı firmaların üretim tesislerini inceledi. Hem otomotiv hem de savunma sanayii için kaliteli üretim gerçekleştirebilen bu firmaları Roketsan’ın tedarik zincirine dahil etmesi bekleniyor.