BASDEC Firmalarına Part 21 Eğitimi

BASDEC Firmalarına Part 21 Eğitimi

BTSO öncülüğünde, Ekonomi Bakanlığı destekleriyle yürütülen Uzay Havacılık ve Savunma UR-GE Projesi kapsamında “Part 21” eğtimi gerçekleştirildi. Bir üretim tesisinin üretim kapasitesini havacılığa evirmesinin avantajlarının aktarıldığı “Part 21” eğitimi, Dr. Tamer Saraçyakupoğlu tarafından verildi.

Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri, global ölçekteki iddiasını sürdürebilmek adına çalışmalarını sürdürüyor. UR-GE kapsamında düzenlenen eğitim faaliyetleriyle rekabetçiliklerini güçlendiren firmalar, son olarak Part 21 eğitimi için bir araya geldi. BTSO Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen eğitim, Dr. Tamer Saraçyakupoğlu tarafından verildi.

Düzenlenen eğitimde Dr. Tamer Saraçyakupoğlu, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yönetmeliğince istenen POE (Product Organization Exposition) dokümanlarının oluşturulması konusunda eğitime katılan firmalara önemli bilgiler verdi. Part 21 gerekliliklerini yerine getirerek üretilen parçaların değerinin 60 kata kadar artabildiğine dikkat çeken Dr. Saraçyakupoğlu, “Otomotivde kullanılan parçaların ortalama değeri yaklaşık beş dolar iken, havacılıkta kullanılan parçaların ortalama değeri ise 300 dolar’ı bulabiliyor. Gelecek 20 yılda en fazla büyüyen sektörlerden biri olacak havacılık alanında firmalarımızın rekabetçiliklerini artırabilmeleri için sertifikasyon alanında aşama kaydetmeleri gerekiyor” dedi.

Havacılık sektöründe üretim yapabilmek için gerekli olan en önemli belgelerden birinin de Part 21 olduğunu kaydeden Saraçyakupoğlu, uçak ve helikopter gibi hava araçları veya hava araçlarının parçalarının üretimlerinin Part 21 sertifikasyonu ile gerçekleştirilebileceğini de sözlerine ekledi.