BASDEC Aerospace Meetings 2015’e Katıldı

BASDEC Aerospace Meetings 2015’e Katıldı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri, Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projesi kapsamında havacılık sektöründe büyük başarılara sahip Brezilya’da incelemelerde bulundu. 

Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyeleri, Bursa’nın mevcut potansiyelini havacılık sektöründe de ortaya çıkartmak için tek çatı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak küme üyeleri, BTSO liderliğinde Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği UR-GE Projesi kapsamında havacılık endüstrisinde son yıllarda ciddi bir atılımda bulunan Brezilya’da bir dizi incelemede bulundu. Brezilya programına; BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Gürses ve İlker Duran, UHS Kümelenmesi Lideri Mustafa Hatipoğlu ve küme üyeleri katıldı.

Etkinlik kapsamında BTSO heyeti, Brezilya pazarında sürdürülebilir bir yer edinmek ve ihracatta sürekliliği sağlamak için Aerospace Meetings Brazil 2015 ikili iş görüşmeleri programına katıldı. 20 ülkeden 250’den fazla firmanın, 8 farklı ülkeden 12 kümelenme oluşumunun katıldığı fuar, Bursalı sektör temsilcilerine büyük fayda sağladı. Programda ayrıca UHS Kümesi Lideri Mustafa Hatipoğlu, ‘BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi ve Bursa’nın Potansiyeli’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Savunma ve havacılık etkinlikleri konusunda uluslararası tecrübeye sahip Advanced Business Solutions (ABE) tarafından düzenlenen programda, UHS Kümelenmesi’nin de standı yer aldı. 

Kümelenme üyeleri, program kapsamında sektörde faaliyet gösteren ana üreticiler, yan sanayi üreticileri, teknoloji ve yazılım firmaları ile görüştü. Firmalar, dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Embraer S.A, uçak ve tren üretiminde dünyanın önde gelen üreticisi konumundaki Bombardier, ProMexico ve Austria Engine GMBH gibi sektörde söz sahibi firmalarla görüşerek, iş bağlantı kurma imkanı yakaladı. Bursa heyeti, Sao Paulo kentinde yer alan Sao Jose Dos Campos teknoparkı ve Brazilian Aerospace Cluster (CECOMPI) Yöneticisi Argus Ranieri’yi ziyaret ederek, teknopark projeleri hakkında bilgi aldı. Heyet ardından Sao Paulo Ticaret Ateşesi Caner Sannav’ı ve başkonsolosluğu ziyaret etti. Heyet, program kapsamında Brezliyalı uçak üreticisi Embraer firmasında da bir dizi incelemede bulundu. Firmanın son montaj hattı ve kontrol bölümlerini gezen Bursalı firmalar, dünyada ticari jetlerin en büyük üreticisi olan Embraer firması hakkında yetkililerden detaylı bilgiler aldı.