Sportif havacılık hava parklarıyla büyüyecek

Sportif havacılık hava parklarıyla büyüyecek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen “Pilotaj eğitimi, Sportif ve Genel Havacılık Konferansı”nda Sportif havacılığın geleceği konuşuldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapılan ve CB Sportif  Havacılık Kulübü tarafından 30 Mart’da düzenlenen “Pilotaj Eğitimi, Sportif ve Genel Havacılık” konulu konferansta öncelikle genel havacılık ve pilotaj eğitimi, sportif havacılık hakkında bilgilendirme, sektör sorunları ve çözüm önerileri anlatıldı.

Genel anlamda havacılık denildiğinde sadece ticari amaçlı faaliyetlerin anlaşıldığı ya da algılandığı oysa ki yelpazenin ne kadar fazla çeşitlilikte olduğunun anlatılması ve uygulanması için bir an önce çalışmaların başlatılmasının gerekliliği ve önemi üzerinde duruldu.

Etkinlikte asıl dikkati çeken ise CB Sportif Havacılık Kulübü başkanı  Cem Altan Özdemir’in ilk kez 2012 yılında gündeme getirdiği Hava Bursa Hava Parkı Projesi oldu.

Cem Altan Özdemir sunumunda; birçok hava sporunun, uçuş eğitiminin ve havacılık etkinliklerinin yapılabildiği, SHGM Mevzuatları gereği kolaylıklar sağlanmış olan bireysel ve grup amaçlı kullanıma uygun küçük hava alanı yerleşkelerine hava parkı dendiğini dünyada aktif olarak çalışan, en küçük yerleşim birimlerinde dahi birçok örnekleri de mevcut olduğunu ifade etti.

Bölgede olması düşünülen Hava Parkı’nın gerek Bursa’ya, gerek yerel yönetimlere ve gerekse havacılık sporuna gönül vermiş insanlara sağlayacağı maddi ve manevi katkılarının yanı sıra; ticari (Havayolu işletmeleri) ve askeri havacılık alanlarına insan kaynaklarının yetişmesi, çağın uğraşısı havacılığın gelişmesi bakımından da önemini vurguladı.

BTSO Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi  Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu’nun da  katıldığı  konferansta havacılığın Bursa’da  geliştirilmesi konusunda küme olarak CB Sportif Havacılık Kulübü ile ortak çalışma yapacakları kararını bildirerek önemi hakkında bir konuşma yaptı.