BASDEC Üyeleri Fas’ta Dünya Devi Firmalarla Bir Araya Geldi

BASDEC Üyeleri Fas’ta Dünya Devi Firmalarla Bir Araya Geldi

UHS KÜMELENMESİ ÜYELERİ FAS’TA DÜNYA DEVİ FİRMALARLA BİRARAYA GELDİ

Bursa Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi üyesi firma temsilcileri, Ekonomi Bakanlığı’nın desteklediği UR-GE Projesi kapsamında 1 milyar Euro’luk iş hacmi ile uzay havacılık ve savunma endüstrisinde önemli bir yatırım merkezi olan Fas’ta incelemelerde bulundu. Bombardier, Airbus ve Safran gibi sektörün lider firmalarının yatırımlarının yer aldığı Fas’ta ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren Bursa iş dünyası temsilcileri, sektörün öncü firmalarıyla gerçekleştirilebilecek işbirliklerinin yollarını aradı.

Amerika ve Brezilya’daki ziyaretlerin ardından gözünü Fas’a çeviren UHS kümelenmesi üyelerine ziyaret öncesi BTSO hizmet binasında Ar-Ge ve İnovasyon eğitimleri verildi. Sektörde faaliyet gösteren firmaların yenilikleri, benzerlikleri ve farklılıkları daha iyi algılayarak çalışmalara hız kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitimler, firmaların uluslararası rekabette daha donanımlı hale gelmesini sağladı.

BTSO tarafından gerçekleştirilen organizasyon kapsamında UHS Kümelenmesi üyeleri 1 milyar Euro’luk iş hacmi ve 10 bin kişilik istihdam ile uzay-havacılık endüstrisinde önemli yatırım alanlarından birisi olan Fas’ı inceleme altında aldı. Bombardier, Airbus, Safran, Tecalemit ve FigeacAero gibi sektörün lideri olan firmaların yatırımlarının yer aldığı Fas’ta düzenlenen Uluslararası Marrakesh Air Show 2016 fuarına katılan Bursalı firmalar havacılık endüstrisindeki yenilikleri yakından inceledi. BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran ve UHS Kümelenmesi Lideri Mustafa Hatipoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında BTSO çatısı altında faaliyet gösteren UHS Kümelenmesi’nin çalışmaları ve Bursa’nın sektördeki gücü ziyaretçilere anlatıldı.

56 ülkeden 150’den fazla firmanın yer aldığı ve 15.000 ticari ziyaretçiyi ağırlayan fuarda sivil ve askeri havacılık sektöründeki son gelişmeleri takip etme fırsatı yakalayan küme üyeleri gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile işbirliklerinin yollarını aradı. Heyet ayrıca Rabat Büyükelçiliği ve Ticaret Ateşeliği’ni de ziyaret ederek Fas ekonomisi hakkında detaylı bilgi aldı.

Marrakesh Air Show Fuarı ile uzay havacılık ve savunma sektörlerinde tecrübe sahibi firmalar ile doğrudan temas kurduklarını söyleyen UHS Kümelenmesi Lideri Dr. Mustafa Hatipoğlu, “Sivil, ticari ve askeri havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren birçok firma bu fuara yoğun ilgi gösteriyor. BTSO öncülüğünde fuarda açtığımız stand ile de kümemizin gerçekleştirdiği çalışmalar ve firmalarımızın kabiliyetleri ile Bursa’nın sahip olduğu potansiyeli yabancı sektör temsilcileri ile paylaşma fırsatı yakaladık” dedi.