Saha İstanbul ve BASDEC, Stratejik Sektörlerde Güçlerini Birleştiriyor

Saha İstanbul ve BASDEC, Stratejik Sektörlerde Güçlerini Birleştiriyor

Bursa Uzay Havacılık ve Savunma (UHS) Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu ile biraraya gelen SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Büyükdede, savunma sanayi, uçak ve uzay endüstrisi sektörlerinde gerçekleştirilebilecek işbirliği imkanlarını değerlendirdi.

İstanbul’da savunma sanayi, uçak ve uzay endüstrisi gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaları biraraya getirme amacıyla kurulan SAHA İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, BTSO çatısı altında Bursa’yı uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde merkez haline getrimek için önemli çalışmalar yürüten UHS Kümelenmesi  Başkanı Mustafa Hatipoğlu ve Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan’ı  ziyaret etti.

UHS Kümelenmesi’nin kurulmasının ardından çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Küme Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu, “Otomotiv, makine ve tekstil gibi sektörlerde Türkiye’de söz sahibi olan Bursa’nın artık uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde de adından söz ettirmesi için BTSO öncülüğünde önemli adımlar attık. Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabeti Geliştirme (Ur-Ge) Projesi kapsamında sağlanan desteklerle Amerika, Brezilya ve Fas gibi uzay, havacılık ve savunma sektörlerinde önemli ülkelerde birçok firmayla temasa geçerek Bursa’nın bu sektörlerdeki potansiyelini anlattık” diye konuştu. Türkiye’nin stratejik sektörlerde adından daha fazla söz ettirmesi  gerektiğini ifade eden Hatipoğlu, “Geçtiğimiz Aralık ayında BTSO ile İstanbul Sanayi Odası arasında stratejik işbirliği protokolü imzalandı. Bursa ve İstanbul gibi Türkiye sanayisinin iki önemli şehrinde başlayan bu hareketlenmenin birlikte daha çok etki yapacağı görüşündeyiz. Bizler de bu anlamda hava ve deniz savunma sistemleri gibi ortak projelerde SAHA İstanbul ile gerçekleştireceğimiz  işbirliklerinin her iki tarafa önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.  

 

Saha İstanbul Kümelenmesi Derneği’nin geçtiğimiz yıl İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Deniz Ticaret Odası üyesi 27 firmanın katılımı ile kurulduğunu anlatan Büyükdede, “Amacımız Edirne, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce’yi  kapsayan Kuzey Marmara’da faaliyet gösteren 65.000 firmamızın gücünü ortak bir paydada buluşturmak. İstanbul uzay, havacılık ve savunma gibi ileri teknolojinin kullanıldığı sektörlerde söz sahibi olabilecek birçok firmaya ev sahipliği yapıyor. Bu anlamda yüksek teknolojili yatırımların merkezi olmak adına önemli çalışmalara imza atan Bursa UHS Kümelenmesi ile deniz savunma projeleri başta olmak üzere yapabileceğimiz her türlü iş birliğine hazırız” dedi.